Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki. Podróżować to żyć.

Martyna Wojciechowska

 

Dnia 02.11.2017 r. uczniowie klas II i III gimnazjum pod opieką wychowawców wybrali się do Kina Helios w Krośnie na film „Goodbay Berlin”. Obraz wyświetlany jest w ramach projektu „Kino na temat”. Jest to cykl spotkań filmowych, które poruszają problemy istotne dla młodzieży w okresie dorastania. Projekcji filmu towarzyszy debata z udziałem zaproszonego gościa oraz głosowanie młodzieży na kluczowe pytanie postawione w dyskusji.

Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć film w reżyserii F. Akina, który powstał na motywach książki W. Herrndorfa pt. „Tschick”. Główny bohater - 14 letni Maik - jest typowym samotnikiem: nie ma przyjaciół, dziewczyny ani hobby. Jego życie zmienia się w dniu, w którym na jego drodze staje Czik – niepokorny nastolatek, buntownik i rozrabiaka. Chłopcy zaprzyjaźniają się i wyruszają w spontaniczną podróż – bez mapy, bez planu i bez celu, która staje się dla nich niezapomnianą wakacyjną przygodą. Film, bardzo ciepło przyjęty przez młodzież, stał się doskonałym punktem wyjścia do rozważań na temat - Podróż, czyli szybkie dorastanie. Uczniowie za pomocą kolorowych kartek wyrazili swoją opinię na pytanie postawione przez psychologa, opowiadając się niemal jednoznacznie za stwierdzeniem, że każda podróż przynosi zmiany i może mieć wpływ na życie jej uczestników.

„Goodbye Berlin” to kino drogi – dosłownie i w przenośni. Bohaterowie podróżując, wędrują jednocześnie w głąb siebie. Szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, czasem błądzą, ale ostatecznie znajdują odpowiednią drogę. Film warto zobaczyć, chociażby dlatego, aby na przemian uśmiechać się i popadać w zadumę.