Dnia 13.12.2017 r. gościliśmy w murach naszej szkoły dwóch szlachciców z XVII wieku należących do grupy artystycznej „Rekonstrukto” z Lublina. Doskonale przygotowani rekonstruktorzy zabrali uczniów wszystkich klas w podróż w czasie, prezentując żywą lekcję historii pod tytułem „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”.

Pokaz rozpoczął się dokładnym omówieniem tradycyjnego stroju sarmackiego, na który składał się kontusz, żupan, pas kontuszowy, baczmagi i kołpak. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja uzbrojenia. Artyści przywieźli ze sobą prawdziwe szable, miecze, rapiery, pistolce oraz hakownice. Na wybrańców czekała wyjątkowa niespodzianka. Po ukończonym kursie władania bronią białą, mogli stoczyć swój pierwszy w życiu pojedynek na szable. Wszystko to działo się oczywiście pod czujnym okiem mistrzów. Prowadzący wytłumaczyli także, jak kilka wieków temu wyglądały sposoby karania tych, którzy nie przestrzegali prawa. Największym zaskoczeniem był proces sądowy wytropionej wśród widzów czarownicy. Nasza koleżanka została posadzona na krześle inkwizycyjnym. Znalazł się jednak pewien dzielny młodzian, który stanął do walki, by bronić jej honoru. Jego odwaga wzbudziła podziw zebranych. Za uratowanie niewiasty od spalenia na stosie otrzymał gromkie brawa.

Wszyscy świetnie się bawili, a po zakończonym pokazie każdy mógł z bliska obejrzeć rekwizyty i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Ta niecodzienna, przepełniona humorem lekcja historii zrobiła na dzieciach i młodzieży szkolnej ogromne wrażenie.