„Chodzi mi o to, aby język giętki

Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

Juliusz Słowacki 

 

W dniu 15 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Publicznych w Posadzie Górnej już po raz 15. odbył się Konkurs Literacki „Śladami polskich pisarzy i poetów”, którego tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „W kręgu twórczości Juliusz Słowackiego”. W turnieju wystartowało 34 uczniów reprezentujących szkoły z Posady Górnej, Wróblika Szlacheckiego, Klimkówki, Rymanowa, Sieniawy oraz Królika Polskiego.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział pięcioro uczniów naszej szkoły: Iwona Frankowicz, Natalia Ozimina, Maciej Pitrus, Mateusz Tabisz oraz Hubert Huta. Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie wśród uczniów zainteresowań literackich i rozbudzanie zamiłowania do czytania literatury polskiej. Przygotowany test wiedzy, składający się z 65 pytań, obejmował zagadnienia z zakresu biografii J. Słowackiego, poza tym uczestnicy konkursu musieli wykazać się dogłębną znajomością wybranych utworów poety:  „Balladyny”, „Lambro”, „Smutno mi, Boże”, „Testament mój”, „Sowiński w okopach Woli”. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a jednocześnie niezwykle wyrównany. Na koniec wszyscy jego uczestnicy otrzymali z rąk wiceburmistrza p. Jana Materniaka oraz dyrektora ZSP w Posadzie Górnej p. Piotra Ciska pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.