"Kraków nasz stary to gród pamiątek,
gród wielkiej chwały i wielkości.
Stąd dziejów naszych snuje się wątek,
tu królów naszych spoczęły kości”

W. Bełza „Kraków”

 

 

Kraków – miasto, które stanowi cel wypraw dla wielu turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Miejsce, które zachwyca bogatą i niezwykłą historią; dawna stolica Polski pełna wyjątkowych zabytków oraz pereł architektonicznych minionych epok. Uczniowie z Królika Polskiego właśnie Kraków wybrali na miejsce świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyjeżdżając 15 listopada 2018 r. do tego magicznego miasta, pragnęliśmy zobaczyć i poznać bliżej miejsce, które przesiąknięte jest niezapomnianą przeszłością, a jednocześnie tętni niezwykłą energią. Swoją wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od wejścia na Kopiec Kościuszki – Pomnik Historii poświęcony polskiemu bohaterowi i bojownikowi o wolność ojczyzny. Następnie w przyległym do kopca Forcie nr 2, w zainscenizowanych wnętrzach, obejrzeliśmy wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Poznaliśmy fragmenty biografii narodowego bohatera, od jego narodzin do śmierci. W otoczeniu oryginalnych i rekonstruowanych pamiątek, dokumentów, dzieł sztuki i inscenizujących historyczne wydarzenia figur woskowych "wędrowaliśmy" u boku Naczelnika przez kolejne etapy historii jego życia. W kolejnej sali mieliśmy okazję zobaczyć wystawę pt. "POLAKÓW DROGI DO WOLNOŚCI" i spotkać najwybitniejszych rodaków którzy, nie tylko orężem, walczyli w imię wolności. Realistyczne figury wykonane w skali 1:1 ubrane były w stroje z epoki i przedstawione w interesujących aranżacjach. Pod jednym dachem spotkaliśmy gen. Józefa Dąbrowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Jan Matejkę oraz Ignacego Paderewskiego oraz Jana Pawła II, który powitał nas z papieskiego śmigłowca. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wawel. Zanim jednak skierowaliśmy nasze kroki do siedziby królów, spotkaliśmy się z symbolem Krakowa – Wawelskim Smokiem. Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie mogliśmy podziwiać renesansowy dziedziniec oraz Katedrę - symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta i oglądać przepiękną panoramę miasta. Ogromne wrażenie wywarły na nas groby Królów Polskich oraz innych wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu, a także komnaty królewskie ozdobione niezwykłej urody arrasami. Po przyswojeniu sporej dawki wiedzy historycznej wyruszyliśmy w stronę Rynku Głównego. Przemierzaliśmy spacerem piękne krakowskie uliczki, mijając po drodze Pałac Biskupi ze słynnym „oknem papieskim”, Planty oraz Collegium Maius - najstarszy budynek Akademii Krakowskiej. Na rynku, pod Kościołem Mariackim, pani przewodnik przypomniała nam legendę o hejnale mariackim, obejrzeliśmy również Sukiennice oraz kupiliśmy drobne pamiątki związane z Krakowem. Po posiłku i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Królika Polskiego.

Dzień spędzony w dawnej stolicy naszego kraju był pełen wrażeń. Wizyta w tym magicznym mieście pozwoliła nam poznać bliżej historię Polski i losy naszych bohaterów narodowych. Cudownie było przebywać w miejscach, które były świadkami ważnych dziejowych wydarzeń i w których czuć powiew historii.