W czwartek 2 czerwca 2016r. w Rzeszowie odbyły się V międzyszkolne zawody pierwszej pomocy będące finałem Kampanii Edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa” zorganizowanej dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa podkarpackiego.

 

Czworo uczniów naszego gimnazjum, tj. : Karolina Frankowicz – kierownik zespołu, Jakub Pitrus, Karolina Jękot i Karolina Pitrus,  zostało  wytypowanych przez studentów - wolontariuszy prowadzących zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w naszej szkole – do uczestnictwa w zmaganiach  finałowych. Zawody prowadzone były w miasteczku studenckim i w instytucie wychowania fizycznego przy ul. Cichej. Każda z dziesięciu grup brała udział w teście teoretycznym składającym się z osiemdziesięciu pytań, a następnie w pięciu przygotowanych i ocenianych przez ratowników medycznych scenkach przedstawiających sytuacje zagrożenia zdrowia i życia. Sceny przygotowane przez studentów były bardzo profesjonalnie odgrywane i uczniowie niejednokrotnie mieli duże problemy, aby zapanować nad sytuacją.

Pierwsza pozorowana scenka nosiła tytuł „ Maraton horrorów”, podczas której uczniowie musieli udzielić pomocy osobom znajdującym się w kinie. Jedna z osób była nieprzytomna, nie oddychała, a druga, opowiadając o zaistniałej sytuacji, zakrztusiła się popcornem. Uczestnicy zawodów musieli wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową, wykazać się umiejętnościami posługiwania się AED oraz zająć się osobą zakrztuszoną.

Na drugim ognisku urazowym zatytułowanym „W trawie bzyczy ” było również dwóch poszkodowanych. Uczniowie zmierzyli się z wstrząsem anafilaktycznym, który wystąpił na skutek użądlenia osy. Ich zadaniem było również zaopatrzenie złamania otwartego kości uda.

„Awaryjne lądowanie” to tytuł trzeciej ze scenek.  Poszkodowanymi tutaj był wnuczek i dziadek. Wnuczek wypadł z okna (ok. 5 m wysokości), widząc to dziadek zaczyna się źle czuć. Uczniowie udzielili pomocy dziadkowi z podejrzeniem zawału i wnuczkowi, u którego doszło do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego.

„Przypał” to ognisko urazowe, które sprawiało zawodnikom duży kłopot, gdyż poszkodowanymi byli uczniowie, którzy spożyli środki nieznanego pochodzenia. Jeden z uczniów wskoczył do ogniska i poparzył sobie obie nogi i rękę, drugą poszkodowaną była dziewczyna, którą uderzył kolega. Dziewczyna miała ranę ciętą głowy i masywny krwotok z nosa . Pozoranci bardzo przeszkadzali uczniom w udzieleniu pierwszej pomocy gdyż zachowywali się jak gdyby byli naprawdę po dużej dawce np. narkotyków

Piątą, a zarazem ostatnią ze scenek, była sytuacja pt, „ Babyguard”. Podczas zakupów kobieta w zaawansowanej ciąży upadła, widząc to ochroniarz zaczyna panikować, a po kilkunastu minutach dostaje ataku padaczki. Zadaniem uczniów była kontrola stanu poszkodowanego według zasad BLS, ułożenie ciężarnej na odpowiednim boku oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu z atakiem padaczki.

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę świetnie sobie poradzili zarówno z testem jak i działaniami praktycznymi. Jakub Pitrus zajął I miejsce w  teście z wiedzy teoretycznej, zaś cała drużyna stanęła na najwyższym stopniu podium, nie dając innym szans w działaniach praktycznych. W klasyfikacji generalnej również nie mieli sobie równych,   zostając mistrzami województwa podkarpackiego .

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Zwycięzcom gratulujemy!

Zajęcia SKS

Projekt 9,2

Kalendarz

Wskazówki dojazdu

Odsłon artykułów:
561913