„Dniu radości, dniu wesela!

Jak szeroki polski kraj,

Niechaj okrzyk w niebo strzela

Vivat! Vivat! Trzeci Maj!”

 

J. Relidzyński „Radosny dzień”

 

 

8 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w montażu słowno - muzycznym przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, wzbogacając wiedzę historyczną swoich kolegów i koleżanek.

Młodzież nakreśliła tło historyczne wydarzeń z 1791 r. i wyjaśniła, dlaczego ten dzień był tak ważny dla naszego kraju. Konstytucja 3 Maja uchwalona ponad dwa wieki temu była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a  drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki na świecie. Dokument ten oznaczał zreformowanie ustroju Rzeczypospolitej, który był przestarzały i szkodził naszej ojczyźnie. Konstytucja znosiła m. in. liberum veto oraz wolną elekcję. Ten dzień był doskonałą okazją, by uzmysłowić młodzieży rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.

 

Zajęcia SKS

Projekt 9,2

Kalendarz

Wskazówki dojazdu

Odsłon artykułów:
561761