„Poezja bierze początek ze wzruszenia

rozpamiętywanego w spokoju”.

– William Wordsworth

 

18 grudnia 2019 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie dwudziestego, jubileuszowego Konkursu Literackiego, podczas którego nagrodzeni zostali młodzi poeci i prozaicy z południowej Polski.

W turnieju pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego, współorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, wzięło udział 96 uczestników, którzy zgłosili 145 utworów poetyckich i prozatorskich. Prace oceniało jury, któremu przewodniczył poeta i krytyk literacki Mariusz Kalandyk. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Monika Smoleń (kl. VIII) i Sebastian Huta (kl. VII). Szczególne uznanie w oczach komisji zyskały wiersze Moniki, która została laureatką I miejsca w kategorii poezja.

Młodzi poeci i prozaicy usłyszeli wiele ciepłych słów od Prezydenta Miasta Krosna – Piotra Przytockiego, który pogratulował im zapału i talentu literackiego oraz zachęcił do rozwijania swoich pasji. Nagrodzonym i wyróżnionym złożono gratulacje oraz życzono dalszych sukcesów na polu literatury. Na zakończenie laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach odczytali swoje utwory.

Poniżej zamieszczamy nagrodzony wiersz Moniki Smoleń, laureatki I miejsca.

Inna

Czy jestem inna?

Chyba nie.

Moje ciało to mikro i makroelementy.

Żyję pomiędzy cząsteczkami

azotu

wodoru

argonu.

Drażnią mnie

brak rutyny,

hałasy,

odgłosy stukania

butów o podłogę.

Lubię ławkę,

na której często siadam.

Szczęśliwa,

mimo że inni są zajęci zaburzaniem

mojej równowagi.