Darmowy Kurs CSS

***Procedura organizacji konsultacji prowadzonych przez n-li na terenie Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim w związku z wystąpieniem COVID-19. Więcej informacji kliknij tutaj***

Darmowy Kurs CSS

***Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 czerwca br. – rozporządzenie podpisane. Więcej informacji kliknij tutaj***

Darmowy Kurs CSS

***LO Rymanów - daj się zainspirować! wiedza + umiejętności + kreatywność = rozwój. Więcej informacji kliknij tutaj lub tutaj ***

Darmowy Kurs CSS

***Szkoła Muzyczna I st. w Rymanowie. Więcej informacji kliknij tutaj ***

 

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zwany także Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby i problemy osób dotkniętych autyzmem.

Nasza szkoła postanowiła uczcić ten ważny dzień  i przyłączyła się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” walcząc w ten sposób z dyskryminacją i izolacja, jakie stają się udziałem tych osób.

W czwartek w Polsce niebieskie światło można było zobaczyć m.in. na Pałacu Kultury i Nauki, Moście Śląsko-Dąbrowskim, Spodku w Katowicach, czy Ratuszu w Kaliszu. Niebieski można było także dostrzec na zdjęciach, któreotrzymaliśmy od naszych wspaniałych uczniów. Dali oni w ten sposób wyraz solidarności, tolerancji dla osób dotkniętych zaburzeniem ze spektrum autyzmu – a zdjęcia są tego najlepszym dowodem.

Autyzm objawia się odmiennym od typowego rozwojem w zakresie komunikacji, rozumienia relacji społecznych, wyrażania emocji.I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata, jest ono po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Warto podkreślić, że każda osoba dotknięta tym zaburzeniem jest indywidualnością, każda jest wyjątkowa.

 

Chyba najważniejszym słowem, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest – TOLERANCJA.  Powinna ona nam towarzyszyć nie tylko 2 kwietnia, ale każdego dnia.

W tym wypadku tolerancja powinna oznaczać wyrozumiałość i cierpliwość dla czyjegoś zachowania, postępowania, które różni się od naszego.

Dla przykładu – tolerancją z naszej strony będzie to, kiedy uszanujemy, że osoba ze spektrum autyzmu (ta konkretna) nie lubi dotyku, nie lubi poklepywania po ramieniu, czyli czegoś co w naszym odczuciu jest normą, może jest wyrazem uznania. Dla Niej natomiast – jest to fizyczny ból związany z nadwrażliwością sensoryczną.

Pomimo tego, że brzmi to dość banalnie, czasem może być trudne. Jednak wiemy o tym, że ważne rzeczy z reguły wymagają od nas pracy nad sobą, zaangażowania, ale też pokory. Warto to robić.

Najtrudniej jest chyba zaakceptować nieodpowiednie zachowania osób ze spektrum autyzmu, które mogą „po swojemu” zinterpretować jakieś sytuacje i zareagować zbyt pochopnie. Czasem i tak się może zdarzyć. Ale komu z nas nie zdarza się postąpić niewłaściwie, najpierw zrobić, a potem pomyśleć?

Pamiętajmy o tym, że osoby z autyzmem wkładają dużo wysiłku i pracy, aby dobrze funkcjonować w świecie pełnym bodźców, kolorów, hałasu.

Człowiek jako istota społeczna potrzebuje być w grupie.Poczucie akceptacji, tolerancji, przyjaźni i bycia częścią grupy, społeczeństwa jest bardzo ważne dla każdego człowieka.

 

Paulina Błaszczak

Katarzyna Kasperkowicz

Zajęcia SKS

Odsłon artykułów:
791577