„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów".

Kartezjusz

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. 8 września 2019 roku, podczas 8. edycji Narodowego Czytania, w całym kraju prezentowano wybitne utwory należące do kanonu literatury polskiej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji zaproponowano do czytania Nowele polskie następujących pisarzy: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także postanowili włączyć się w popularyzację klasyki literatury polskiej, dlatego 10 września 2019 r. wspólnie przeczytali utwór Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Dzieci i młodzież z klas I–VIII, słuchając opowieści o losach niewidomej dziewczynki, miały okazję do refleksji nad ważnymi życiowymi wartościami. Wspólne czytanie pozwoliło nam odkryć na nowo piękno i aktualność polskich nowel. Włączając się w akcję, przyczyniamy się również do popularyzacji czytelnictwa; udowadniamy, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć wokół wspólnych celów i wartości.

Zajęcia SKS

Projekt 9,2

Odsłon artykułów:
561739