Trzeci maja od 1990 roku  stał się naszym świętem narodowym  upamiętniającym 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.  Była ona ostatnią  wolą i testamentem gasnącej ojczyzny, ale równocześnie niekwestionowanym krokiem ku wolności.

 

W  tym roku uroczystości  gminne były połączone z powiatowymi, stąd gremium zaproszonych gości było poszerzone o przedstawicieli władz starostwa powiatowego.

Wzorem lat ubiegłych,  obchody rocznicowe   rozpoczęła   uroczysta msza święta w  kościele św. Wawrzyńca w Rymanowie. Po niej uczestnicy uroczystości zgromadzili  się przy pomniku ofiar systemów totalitarnych, by złożyć wieńce, kwiaty oraz zapalić znicze, czcząc  pamięć  tych, którzy za Ojczyznę przelali krew. Następnie w asyście orkiestry dętej zebrani udali się na plac obok  Przychodni Rejonowej w Rymanowie, by obejrzeć musztrę paradną  w wykonaniu miejscowych licealistów  uczących się w klasach  o profilu wojskowym. Stamtąd odbył się  przemarsz do sali Sokoła, gdzie krótkie wystąpienia zaprezentowali:  Starosta powiatowy i Burmistrz gminy Rymanów..

Finalnym punktem obchodów majowego święta był  program artystyczny  wykonany przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim. Program pod hasłem „Konstytucja 3 Maja pierwszym krokiem ku wolności” miał charakter słowno – muzycznej wędrówki przez wieki, eksponującej niepodległościowe dążenia Polaków od upadku Rzeczypospolitej szlacheckiej po  czasy współczesne.

Zdarzenia te młodzież przybliżała widzom na scenie z dekoracjami w narodowych barwach (pionowo przywieszona flaga, hasło programu oraz ogromny kosz z biało – czerwonymi różami). W klimat odpowiadający narodowemu świętu wprowadziła pieśń „Dokąd idziesz Polsko” z repertuaru „Ich Troje”. Została ona wykonana przez Natalię Oziminę i Dawida Jakiełę (uczniów klasy VI) oraz chór szkolny. Dalej, partie narratorskie przybliżały widzom momenty historyczne, które miały charakter ważnych wydarzeń bądź zrywów niepodległościowych od powstań narodowych, poprzez I i II wojnę światową, czasy PRL-u aż po wejście Polski do Unii Europejskiej. Partie przedstawiane przez narratora przeplatały piosenki związane z poszczególnymi wydarzeniami (Biały krzyż, Przybyli ułani, Dnia pierwszego września, miks muzyczny Na prawo most i inne oraz piosenka Unia europejska i  tańce narodowe) Młodzieży akompaniował na organach  nauczyciel muzyki.

Uroczystość była piękną lekcją historii i wyrazem miłości do Ojczyzny, a także  tęsknoty do wolności naszych przodków i współczesnego starszego pokolenia. Odsłaniała stare, ale żywe karty historii, których nie można zapomnieć, gdyż to one swoim kolorytem zabarwiły teraźniejszość, zostawiając blask tamtych dni.