W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły brali udział w szeregu inicjatyw proekologicznych. Angażując się w działania na rzecz środowiska lokalnego, dzieci otrzymują cenne lekcje. Dbając o przyrodę, budują swoją świadomość ekologiczną oraz kształtują dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości.

Pierwszą z inicjatyw była akcja „Sprzątania świata”, w której uczniowie za zadanie mieli uprzątnięcie przydrożnych rowów, brzegów rzeki Tabor oraz terenu wokół szkoły. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie, Gmina Rymanów oraz Fundacja Jaś Wędrowniczek. Uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji z zapałem ruszyli do pracy.

Następnym działaniem naszych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły była akcja zbiórki makulatury. Organizatorami tego działania byli: Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie i Nadleśnictwo Rymanów. W sumie społeczność naszej szkoły zgromadziła około 4000,00 kg papieru. Rekordzistą w zbiórce makulatury została Aleksandra Penar – uczennica klasy III, która zgromadziła 361 kg papieru, na drugim miejscu uplasował się Jakub Ozimina – uczeń klasy II, przynosząc 210 kg; trzecie miejsce zajęła Natalia Mazur z klasy VII, która zgromadziła 200 kg makulatury. W rywalizacji klasowej zwyciężyła klasa VII. Na miejscu drugim sklasyfikowana została klasa III, a na trzecim klasa V. Gratulujemy!!

Kolejnym przedsięwzięciem uczniów klas starszych były zmagania w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej w konkursie wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu organizowanym przez NASK- Państwowy Instytut Badawczy. Młodzież w składzie: Natalia Mazur, Magdalena Wojcieszczak, Kinga Hnat, Kacper Kondziołka, Gabriel Ziemiański, Szymon Wołczański i Maciej Kozak przystąpiła do pierwszego etapu. Sukces i awans do kolejnego etapu należał do Kingi Hnat, Natalii Mazur Kacpra Kondziołki. Gratulujemy!!

W dniu 25 kwietnia 2022 roku uczniowie klas IV – VIII wraz z nauczycielami wyruszyli do pobliskiego lasu na zajęcia terenowe pod  hasłem „Las i jego mieszkańcy”. Wędrując wraz z leśnikiem Nadleśnictwa Rymanów leśnymi ścieżkami,  uczniowie  rozwiązywali zadania o treściach przyrodniczych: przedstawiali warstwową budowę lasu, nazywali gatunki roślin i zwierząt napotkanych w lesie, dokonywali obserwacji ściółki i jej mieszkańców. Wszystkie odpowiedzi i rozwiązania zadań młodzi badacze przyrody nanosili na karty pracy. Zwieńczeniem zajęć było wspólne ognisko oraz słodki poczęstunek.

Wszystkim uczniom, którzy z zaangażowaniem brali udział w konkursach przyrodniczych, ekologicznych wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy wszystkim uczniom właściwej postawy i chęci do pracy na rzecz naszego środowiska. Dziękujemy za zaangażowanie rodzicom i całej społeczności.