„Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju:
witaj, witaj, majowa rocznico,
pamiętny Trzeci Maju…”

W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „Wiwat król! Wiwat naród! Wiwat wszystkie stany!”. Trzeciego maja 1791 roku uchwalono zasadniczą ustawę rządową zwaną powszechnie Konstytucją Trzeciego Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków i otoczona jest należytym szacunkiem. Chociaż minęło już wiele lat od tych wydarzeń, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. W naszej szkole uczciliśmy kolejną rocznicę tego święta w poniedziałek 2 maja, biorąc udział w uroczystej akademii.

Cała społeczność szkolna zebrała się w szkolnej auli, wspólnie zaśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie przenieśliśmy się w czasie do roku 1791 i z uwagą wysłuchaliśmy krótkiej lekcji historii. Całą uroczystość wzbogacił koncert patriotyczny. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali swoje wykonania utworów muzycznych, oddając hołd naszej Ojczyźnie – Polsce.

Była to wspaniała okazja, by przypomnieć znaczenie słów: Ojczyzna, wolność, patriotyzm. Wspólne obchody święta patriotycznego umocniły nasze poczucie tożsamości narodowej i sprawiły, że poczuliśmy dumę z bycia Polakami.