„Film to życie, z którego wymazano plamy nudy”.

A. Hitchcock

Jak narodził się film? Kiedy powstało kino? Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy II gimnazjum, którzy 19 czerwca 2018 r. zaprezentowali efekty swojej pracy nad projektem edukacyjnym zatytułowanym „Magia ekranu”.

W filmowy klimat wprowadziła gości nastrojowa piosenka Mieczysława Fogga „W małym kinie” w wykonaniu uczennicy II gimnazjum Mai Puchalik. Następnie młodzież zaprezentowała wyniki swoich działań, które podjęła, aby przybliżyć zaproszonym gościom (rodzicom, nauczycielom i uczniom klasy VII) historię filmu i kina. Opowiedzieli, czym charakteryzuje się język filmu, przypomnieli podstawowe pojęcia z nim związane, przedstawili sylwetki mistrzów kina oraz sławne festiwale filmowe. Zaprezentowali również wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród uczniów szkoły, która dotyczyła ulubionych przez dzieci i młodzież gatunków filmowych. Uczniowie opowiedzieli także o roli, jaką odgrywa w filmie muzyka. Swoje rozważania zilustrowali piosenką z filmu Titanic „My heart will go on”, którą przepięknie wykonała Maja Puchalik. Na koniec widzowie byli świadkami wielkiego debiutu uczniów klasy II jako twórców filmowych! Gimnazjaliści zaprezentowali krótką etiudę, którą wyreżyserowali, nagrali i w której sami zagrali. Być może publiczność miała niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak rodzą się nowe sławy polskiego, a nawet światowego kina.