W dniu 10 marca 2016 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą Edytą Rysz zwiedzili Historyczną Izbę Regionalną znajdującą się w budynku kina ,,Sokół” w Rymanowie. Czekała tam na nas Pani Grażyna Skolarczyk, przewodnicząca  Stowarzyszenia ,,Nasz Rymanów”, która w bardzo  ciekawy sposób przybliżyła nam 640 –letnią historię Rymanowa. Pokazywała nam dokumenty potwierdzające lokalizację Rymanowa oraz fotografie osób ważnych, które na stałe wpisały się w dzieje naszego miasta – założycieli naszego grodu. Poznaliśmy historię Żydów Rymanowskich oraz Łemków zamieszkujących pobliskie tereny.

Obejrzeliśmy także bogate zbiory historyczne, a wśród nich kolekcję sztandarów z unikatowym stuletnią chorągwią  rymanowskiego ,,Sokoła”. Ponadto pokazała nam pomieszczenia i eksponaty dawnych rymanowskich domów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wystrój kuchni, pokoju i z niedowierzaniem poznawali zastosowanie wielu znajdujących się tam przedmiotów: drewnianych sitek, tarki do prania, żelazka, starej kołyski, glinianych naczyń oraz przejrzeli ówczesną garderobę. Pani Grażyna opowiedziała nam także czym wtedy ludzie się zajmowali, jak wyglądało ich życie, przybliżyła działania rzemieślników, a w szczególności pracę szewca.

Druga część naszej wycieczki odbyła się na stanowisku owocowo-warzywnym w sklepie Biedronka w Rymanowie. Dzieci wykazywały się ogromną wiedzą, bezbłędnie nazywały, wskazywały poszczególne owoce i warzywa, a także potrafiły podać ich pochodzenie i wartości odżywcze. Podczas tych zajęć uczniowie utrwalili wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania, skutków niedoboru witamin oraz soli mineralnych pochodzących z warzyw i owoców. Na zakończenie uczniowie spożyli swój ulubiony owoc. Nasza wyprawa zalicza się do udanych i planujemy następną.