Dzisiaj w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Naszą placówkę odwiedzili asp.szt. Jerzy Barczentewicz z KMP w Krośnie oraz asp.szt. Maciej Żebrak i str.asp. Wojciech Dziamba z Komisariatu Policji w Rymanowie.

 

Choć na początku funkcjonariusze policji wzbudzali strach, okazali się miłymi i sympatycznymi panami.

Policjanci przeprowadzili z dziećmi młodszych klas ciekawą pogadankę, dotyczącą bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie, zafascynowani gośćmi w mundurach, wytężali słuch, aby nie umknęło im żadne słowo. Policjanci poruszali również tematy związane z bezpieczeństwem podczas zabawy i jazdy na rowerze. Przestrzegali przed zabawą w pobliżu ulicy oraz mówili o ograniczonym zaufaniu do obcych. Szczególną uwagę zwrócili na to, czy dzieci noszą odblaski oraz czy dbają o to, aby być widocznymi na drodze w godzinach wieczornych. Aspiranci radzili, aby dzieci nie korzystały z różnego rodzaju odtwarzaczy muzyki ze słuchawkami, które uniemożliwiają  usłyszenie nadjeżdżającego samochodu. Największe zainteresowanie wzbudził policyjny radiowóz. Dzieci miały ogromną frajdę, gdyż mogły wsiąść do radiowozu, założyć policyjne czapki i kamizelki z napisem POLICJA oraz włączyć system ostrzegania świetlnego i dźwiękowego charakterystycznego dla pojazdów uprzywilejowanych.

Na koniec spotkania uczniowie podziękowali gościom za ważne wskazówki dotyczące ich bezpieczeństwa na co dzień, a swoją wdzięczność wyraziły wręczeniem symbolicznej róży. Kto wie, może z niektórych uczniów, biorących udział w pogadance, wyrosną przyszli policjanci?

 

"Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko swe oczy, bo to bardzo ważna jest rzecz, by się na baczności wciąż mieć. Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem, Jeśli droga jest wolna już – swe kroki pewnie skieruj w przód”.