„Gra­nice mo­jego języ­ka są gra­nica­mi mo­jego świata”.

 – Ludwig Wittgenstein

24 maja 2018 roku z inicjatywy nauczycielek języków obcych -  pani Anity Rozenbajgier oraz pani Renaty Troski - w naszej szkole został zorganizowany Dzień Języków Obcych. Uczestnikami tego niecodziennego wydarzenia byli uczniowie klas IV-VII SP oraz II i III G. Gościem specjalnym spotkania był native speaker Pan Frantisek Geisler.

Dzień Języków Obcych miał na celu uświadomienie uczniom, jak ważna w życiu jest znajomość języków obcych i stać się zachętą do tego, aby poświęcić swój czas na ich naukę. Nasze czwartkowe zajęcia podzielone były na kilka części. Składały się z części artystycznej, konkursowej oraz wywiadu z Panem Frantiskiem. W części artystycznej zaprezentowały się uczennice klasy VII – Iwona Frankowicz oraz Diana Ozimina, które zaśpiewały piosenki w języku angielskim oraz Patryk Łagosz – uczeń kl. II gimnazjum, który deklamował wiersz w języku niemieckim. Zwieńczeniem części artystycznej było zaprezentowanie przez uczniów klasy VII „Czerwonego Kapturka” w wersji niemieckojęzycznej. Zmagania konkursowe uczniowie rozpoczęli od rozgrzewki językowej, którą było wspólne odśpiewanie piosenki „Panie Janie” w językach polskim, angielskim oraz niemieckim. Następnie stawili czoła testom dotyczącym kultury krajów niemieckojęzycznych oraz angielskojęzycznych za pomocą aplikacji Kahoot. Zmagali się również z łamańcami językowymi oraz wysłuchali piosenki w języku angielskim, w której tekście należało uzupełnić brakujące słowa Wszystkim zmaganiom konkursowym bacznie przyglądał się nasz specjalny gość. Na zakończenie imprezy Pan Frantisek udzielił wywiadu, któremu bacznie przysłuchiwali się wszyscy uczestnicy zajęć, mając w ten sposób doskonałą okazję, aby sprawdzić stopień zrozumienia rozmowy prowadzonej w języku angielskim z osobą, dla której jest on językiem rodzimym. Na koniec Pan Frantisek zachęcił uczniów do tego, żeby uczyli się języków obcych, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy zajęć dobrze się bawili, ale przede wszystkim wynieśli z nich ważną naukę, że ze znajomością języka obcego świat stoi dla nich otworem.