„Ciągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali
I nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,
By ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie.
To Strażacy, każdy powie, że to są bohaterowie!”

 

Dnia 4 czerwca nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Króliku Polskim. Uczniowie klas „0” oraz I-III szkoły podstawowej uczestniczyli w pogadance, którą poprowadzili prezes OSP druh Jan Urbanik oraz druhowie: Paweł Pitrus, Zdzisław Lorenc i Tomasz Pitrus.

W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi; prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły przymierzyć buty i strój strażacki, zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz odzież, w której strażacy gaszą pożary. Nasi goście zaprezentowali również uczniom sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci mogły wejść do samochodu, sprawdzić wyposażenie i przez chwilę poczuć się tak, jak strażacy podczas akcji. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów. Chłopcy byli pod jego dużym wrażeniem. Z pewnością wielu z nich marzy o tym, żeby w przyszłości zostać strażakiem.

Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia. Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.