"My uczniowie pierwszej klasy,

Tobie książko przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy.

krzywdy zrobić Ci nie damy".

 

W piątek, 21 maja 2021 r., odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak nastąpił ten uroczysty moment, uczniowie przez cały tydzień omawiali podczas lekcji tematykę związaną z książkami i czytelnictwem. Zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki oraz sposobem wypożyczania książek. W dniu pasowania odświętnie ubrani pierwszoklasiści wyrecytowali wierszyki o książce i bibliotece oraz zaśpiewali wesołe piosenki, a następnie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika, którego dokonał dyrektor szkoły pan Dariusz Królicki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom, kolorową zakładkę, książeczkę oraz słodki upominek. Książeczki, które otrzymały dzieci, zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”. Tegoroczna kampania została przygotowana właśnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Mamy nadzieję, że za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książeczki zachęcimy pierwszoklasistów do czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

 

Życzymy miłej lektury!