W kwietniu nasza szkoła włączyła się do społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, której celem było upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem corocznej akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkile są  symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Są także symbolem jedności – niezależnie od pochodzenia, poglądów i wiary.

W ramach akcji Żonkile uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w lekcjach poświęconych historii warszawskiej społeczności żydowskiej z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez  edukatorów muzeum POLIN . Uczniowie klas IV-V obejrzeli film autorstwa Hi-Story „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Zajęcia skłoniły uczniów do refleksji na temat roli przyjaźni w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Młodzież z klas VII-VIII zapoznała się z filmem „Muranów – dzielnica północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. To ciekawy projekt stworzony w stylistyce youtuberskiej ukazujący historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Projekcje filmów stały się podstawą do dyskusji i pogłębienia wiedzy na temat heroicznego zrywu Żydów w getcie warszawskim. Pamięć o przeszłości jest jedną z najważniejszych wartości, które nas jednoczą niezależnie od światopoglądu i nadają nam wspólną tożsamość. Pamiętamy.

#ŁączyNasPamięć  #AkcjaŻonkile2022