W dniach 30–31 maja bieżącego roku uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami p. Teresą Wais, p. Sabiną Zimą-Munz i p. Edytą Rysz uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Stolica naszego kraju przywitała nas deszczową pogodą, ale nie zraziło nas to i zrealizowaliśmy wszystkie przewidziane na ten dzień punkty programu naszej wycieczki.

Uczniowie rozpoczęli swoje spotkanie z tym niezwykłym miastem od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta w tym miejscu to niezapomniana „żywa lekcja historii”. Muzeum poświęcone bohaterom powstania jest miejscem szczególnym. Zwiedzającym towarzyszy odgłos bijącego serca ludzkiego oraz huk spadających na miasto bomb. Uczniowie, poruszając się warszawskimi ulicami, przechodząc kanałami, mogli wczuć się w tragiczną sytuację powstańców. Mieli również okazję obejrzeć niezwykły film w technologii 3D pt. „Miasto ruin” ukazujący skalę zniszczeń Warszawy po powstaniu. Wielkim przeżyciem dla uczniów była możliwość skanowania swojej twarzy i poszukanie najbardziej podobnego do siebie bohatera Powstania Warszawskiego.

Następnie uczniowie metrem warszawskim udali się w kierunku obiektu niezwykle ważnego dla wielu uczestników wycieczki, zwłaszcza chłopców, obiektu - PGE Stadion Narodowy. Wspięcie się na najwyżej położone trybuny okazało się nie lada wyzwaniem. Niejednemu z nas serce zadrżało, gdy z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu.

Później uczniowie uczestniczyli w interaktywnym pokazie „Klimat - gorący temat” stworzonym przez Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Mogli porównać obecne warunki klimatyczne i przyrodnicze Ziemi z tymi, które staną się rzeczywistością za kilkadziesiąt lat. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć przyszłość naszej planety.

Kolejne wrażenia czekały na uczniów w Centrum Nauki Kopernik. Jest to niezwykłe miejsce, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Centrum składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk przybliżających zagadnienia związane z ruchem i światłem w pojęciu fizycznym, środowiskiem czy historią cywilizacji ludzkiej. Uczniowie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, zaznajomić się z mechanizmami funkcjonowania ludzkiego organizmu i zrozumieć wiele innych aspektów otaczającego nas świata.

Po wrażeniach całego dnia uczniowie udali się na odpoczynek do hostelu.

Drugi dzień rozpoczął się od spaceru po Warszawie. Przewodnik pokazał nam najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Starego Miasta. Młodzi turyści zobaczyli m.in.: Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta z Pomnikiem Syreny, mury obronne oraz Pomnik Małego Powstańca. Następnie przeszli jedną z najpiękniejszych ulic w Warszawie - Krakowskim Przedmieściem, która obfituje w wiele atrakcji turystycznych. To właśnie tu można zobaczyć Bazylikę Św. Krzyża, Pałac Prezydencki, Bramę Główną Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Staszica i Teatr Narodowy. Później uczniowie udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mogli uczestniczyć w uroczystej zmianie warty. Kolejnym punktem programu był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie młodzież podziwiała z tarasu widokowego panoramę Warszawy. Wybraliśmy się także do nowoczesnego centrum handlowego Złote Tarasy, gdzie uczniowie mogli „doładować baterie” przed czekającą ich długą podróżą do domu.

Ostatnim miejscem wycieczki była wizyta w Łazienkach Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Uczniowie, spacerując po parku, podziwiali Pałac na Wyspie i Amfiteatr. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych dramaturgów. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną parku; do zdjęć wdzięcznie „pozowały” im przepiękne pawie i wiewiórki. 

Uczniowie pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy i plecakiem pełnym wspomnień wrócili bezpiecznie do domu. Już odliczamy dni do kolejnych wspólnych wycieczek.