14 czerwca 2022r. uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej.

W otoczeniu muzeum, zajmującym powierzchnię 20 hektarów, uczniowie mogli zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Spacerując alejkami uczestnicy wycieczki mogli przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta w XIX – wiecznej  aptece, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom, uczniów przywitał  sam Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. W Domu Łukasiewicza uczniowie obejrzeli również kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną, a także uczestniczyli w eksperymentach Łukasiewicza.

Następnie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej pt. „Lampa naftowa” połączonej z prezentacją multimedialną na temat historii oświetlenia i wynalezienia lampy naftowej. W trakcie zajęć mogliśmy zobaczyć i dotknąć wiele eksponatów. Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonaliśmy piękne lampy naftowe.

Pobyt w Bóbrce przybliżył dzieciom postać wybitnego wynalazcy – Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa, dążąc jednocześnie do rozwoju przemysłu naftowego.

W trakcie wycieczki znaleźliśmy oczywiście czas na zakupienie drobnych pamiątek. Natomiast w drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji McDonald`s, na co z niecierpliwością czekali niemal wszyscy uczniowie. 

Zadowoleni i pełni wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.