W sobotę 3 września 2022 roku w Galerii Sztuki w Rymanowie-Zdroju odbyła się jedenasta edycja Narodowego Czytania. Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Rymanowie. Na lekturę tegorocznej edycji zostały wybrane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w Polsce.

W akcji czynny udział wzięli uczniowie i nauczyciele szkół z terenu naszej gminy oraz członkowie rymanowskiego Klubu Seniora, prezentując wybrane utwory wielkiego wieszcza. Naszą szkołę podczas tego wydarzenia reprezentowała uczennica klasy VI – Jagoda Gugała, która wzorowo przedstawiła interpretację głosową fragmentu ballady „Świtezianka”.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszej gminy oraz kuracjuszy. Tradycyjnie na pamiątkę wspólnego czytania uczestnicy otrzymali na kartach tytułowych „Ballad i romansów” odbicie okolicznościowej pieczęci.