13 stycznia 2023 r. uczniowie klas 3 i 4 mieli okazję uczestniczyć w darmowych warsztatach przyrodniczych, których organizatorem była Fundacja Jaś Wędrowniczek we współpracy z instytucjami: Nadleśnictwo Rymanów, Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz Magurski Park Narodowy.

Na wstępie dzieci wysłuchały ciekawej prelekcji i obejrzały krótki film ukazujący bogactwo przyrody podkarpackiej. Następnie odwiedzały kolejne stoiska edukacyjne, gdzie biorąc udział w różnego rodzaju quizach i warsztatach, mogły poprzez zabawę zgłębiać tajniki przyrody. Uczniowie mieli możliwość, pod czujnym okiem leśników, wykonać karmniki dla ptaków, leśne stroiki, które później zabrali do domu oraz samodzielnie ulepić „ptasie pyzy” – przysmak dla ptaków. Mogli też posłuchać odgłosów lasu, rozpoznawać tropy i ślady, drzewa iglaste, podziwiać poroża, czy obejrzeć z bliska ptasie pióra, a nawet czaszki różnych zwierząt. Dużą atrakcją było również stoisko kulinarne, gdzie można było skosztować pysznych sorbetów i koktajli wykonanych oczywiście z owoców leśnych. Następnie, w ramach odpoczynku, dzieci wysłuchały kolejnych interesujących prelekcji, na temat tego: Co robią leśne zwierzęta zimą? oraz Jak zimę spędzają pszczoły?

Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w ogłoszonym wcześniej konkursie plastycznym pt. „Las” i zabrać ze sobą, na warsztaty, wykonaną wcześniej dowolną techniką pracę o tej tematyce. Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i spośród wszystkich prac plastycznych wybrano sześć, które zostały nagrodzone. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły, których prace zyskały uznanie komisji konkursowej. Nagrody okazały się niezwykle atrakcyjne, były to między innymi: bilety wstępu do kina Helios w Kroście i na lodowisko w Rymanowie Zdroju oraz akcesoria sportowe. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie również dostały drobne upominki, były to słodycze oraz książki, plansze, kolorowanki i różne gadżety o tematyce przyrodniczej.

To była rewelacyjna lekcja przyrody, którą wszyscy na długo zapamiętamy.

Oto laureaci konkursu plastycznego:

I miejsce – Adrianna Frankowicz kl. 4

IV miejsce – Wiktoria Zięba kl. 3

Wyróżnienie: Aleks Poznar kl. 3 oraz Wiktoria i Julia Łątka kl. 4

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!