Tegoroczna Niedziela Palmowa w Króliku Polskim była wydarzeniem szczególnym i miała niezwykłą oprawę. W tym dniu bowiem w naszej miejscowości odbyła się "Parada Palm Wielkanocnych" zorganizowana przez GOK w Rymanowie, KGW oraz Radę Sołecką w Króliku Polskim. W imprezie wzięli również udział uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

 

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym, po której  uczestnicy z palmami (niektóre z nich imponujących rozmiarów) w barwnym korowodzie przeszli do Domu Ludowego, gdzie odbył się koncert pieśni wielkopostnych i wielkanocnych w wykonaniu Chóru "Koloryt" z Rymanowa oraz nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Rymanowie.

Na scenie nie mogło zabraknąć również uczniów z naszej szkoły, którzy wystąpili z programem artystycznym pt. „ Jak to dawniej bywało.” Uczniowie, wcielając się w różne postacie, poprzez śpiew i recytacje przypomnieli zgromadzonym gościom powszechnie znane zwyczaje, na przykład święcenie pokarmów czy śmigus-dyngus, ale przywołali również tradycje i obrzędy dawno już zapomniane. Były więc palemki na szczęście, czyli rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek, które ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami oraz kolorowymi piórkami. Poświęconymi palemkami biło się delikatnie domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Uczniowie przypomnieli także, jak wyglądały przedświąteczne porządki, które, jak się okazało, mają również  symboliczne znaczenie. Sprzątając, wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby. Zaproszeni goście mogli podziwiać wspaniałe świąteczne baby, w rolę których wcieliły się dziewczynki z gimnazjum oraz śliczne pisaki i kraszanki, które jako symbole życia i odrodzenia królują na wielkanocnym stole. W naszym przedstawieniu nie mogło zabraknąć koszyczka ze święconką. W koszyczku gospodyni miała baranka (symbol Chrystusa Zmartwychwstałego), wędlinę (na znak, że kończy się post), chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Chociaż nie był to Wielkanocny Poniedziałek,  występujący uczniowie urządzili na scenie „śmigus – dyngus”, pojawił się też dyngusowy kurek. Zgodnie z tradycją chłopcy wieźli kolorowego koguta na wózku, śpiewając i zbierając datki. 

Występ wprowadził wśród zebranych radosną i świąteczną atmosferę, a występujący uczniowie otrzymali gromkie brawa.