W ramach akcji promującej czytelnictwo pt. Z książką na walizkach” dnia 17 czerwca 2016 r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie była pani Beata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Beata Ostrowicka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. Niezwykłe wakacje. Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników; otrzymała nagrodę sezonu wydawniczego IKAR '95 oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY. Książka Ale ja tak chcę! zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrej Książki za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Książka Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom.

Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Zawierają elementy powieści historycznej, baśni i powieści fantastycznej, wzbogacone są także o wątek sensacyjny i przygodowy. Autorka pisze zarówno dla starszej młodzieży jak i dzieci młodszych. Bez względu na wiek swoich odbiorców, porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni. Pisarka stale współpracuje z Klubem Artystycznym Miś, pismem dla dzieci „Miś” oraz Radiem Kraków Małopolska.

Na spotkanie z p. Beatą Ostrowicką zostali zaproszeni uczniowie ze szkół z terenu gminy. Naszą placówkę reprezentowali uczniowie klasy IV i V. Pani Beata nawiązała doskonały kontakt z uczestnikami spotkania, którzy zadawali jej mnóstwo ciekawych pytań, np.: skąd czerpie pomysły i inspiracje, jak dużo czasu potrzebuje do napisania jednej książki oraz dla której grupy wiekowej pisze się jej łatwiej. Autorka przygotowała dla uczestników spotkania niespodziankę - zagadki z XVII wieku, które zaczerpnęła z różnych źródeł, w trakcie przygotowywania się do pisania Tajemnicy szkatułki. Wszystkie łamigłówki, choć bardzo trudne, zostały przez młodzież rozwiązane. Pisarka przedstawiła również kilku bohaterów swoich książek oraz związane z nimi historie. Uczniów zainteresowało również omówienie  przez p. Ostrowicką kolejnych etapów powstawania książek. Pisarka zaprezentowała jedną ze swoich pozycji w formie arkusza wydawniczego oraz okładkę przed oprawieniem w nią książki. Uczestnicy spotkania okazali się bardzo aktywnymi odbiorcami. Chętnie podejmowali rozmowę na zaproponowany temat i śmiało odpowiadali na pytania.

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zakupu książek p. Beaty Ostrowickiej, oczywiście z pamiątkowym autografem oraz wyjątkową dedykacją pisarki. Większość uczestników spotkania skorzystała z tak niezwykłej okazji; wielu udało się również zrobić z panią Beatą pamiątkowe zdjęcie.

Zajęcia SKS

Projekt 9,2

Kalendarz

Wskazówki dojazdu

Odsłon artykułów:
561908