Kto czyta książki, żyje podwójnie.
- Umberto Eco
Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się do jubileuszowej 10. edycji Narodowego Czytania. To ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP w celu odkrywania piękna polskiej literatury, wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej i popularyzacji czytelnictwa wśród Polaków. W tym roku wspólną lekturą odczytywaną w wielu miejscach w kraju i za granicą była tragifarsa Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”.
Gabriela Zapolska była niezwykłą kobietą, która miała odwagę przeciwstawiać się społecznym kłamstwom. Utwór „Moralność pani Dulskiej” napisała jesienią 1906 roku. Jest on uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. W dramacie śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich. Dzieło piętnuje obłudę i zakłamanie. Główna bohaterka prezentuje podwójną moralność. Pragnie, by świat mówił o niej jak najlepiej, a jednocześnie sama zachowuje się nagannie wobec innych.
Do wspólnego czytania wybraliśmy kilka scen aktu I, dzięki którym poznaliśmy córki pani Dulskiej – Melę i Hesię. Charaktery sióstr są zupełnie inne – Mela jest delikatna i wrażliwa, a Hesię cechują ciekawość świata i odwaga oraz ogromna chęć szybkiego wkroczenia w dorosłe życie. W klimat każdej ze scen doskonale wprowadził słuchaczy pan dyrektor Dariusz Królicki, odczytując tekst poboczny. W rolę Dulskiej wcieliła się p. Anna Pelczarska, postać służącej Hanki odtworzyła Paulina Bar, a w rolach Hesi i Meli wspaniale odnalazły się Kinga Hnat i Aleksandra Frankowicz.
Cieszymy się, że co roku możemy brać aktywny udział w tak wyjątkowym święcie polskiej literatury. Z pewnością za rok przyłączymy się do kolejnej edycji Narodowego Czytania, by bliżej poznać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.