Dziewięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w etapie szkolnym IX Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Organizatorami konkursu są Fundacja „Zawsze Warto” oraz Stowarzyszenie Polonistów UJ. To wyjątkowy projekt edukacyjny. Pisanie tradycyjnego dyktanda jest nie tylko doskonałą okazją do refleksji nad językiem ojczystym, ale także szansą na przypomnienie sobie ważnych wydarzeń z historii Polski.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na uczniów klas IV-VI oraz VII-VIII. Tegoroczne dyktando przywołało pamięć powstań śląskich. Tekst dla młodszych uczniów zatytułowano „Cud nad Odrą”, a dla starszych „O polski Śląsk”. Niełatwe dyktanda nie przeraziły uczestników konkursu. Wszyscy dzielnie i z uśmiechem zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii. Troje starszych uczniów uzyskało wynik powyżej 75 %. Ich prace trafiły do komisji wojewódzkiej. W tym roku pułap kwalifikacyjny do etapu wojewódzkiego był jednak bardzo wysoki – wynosił 90 %.

Chociaż naszym uczniom nie udało się zakwalifikować do finałowej rozgrywki, jesteśmy z nich dumni. Szkolnymi Mistrzami Ortografii zostali: Kacper Kondziołka, Aleksandra Frankowicz i Magdalena Wojcieszczak. Wszystkim uczestnikom potyczek ortograficznych serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników.