„Wierni tradycji idziemy w przyszłość” – te słowa stały się mottem obchodzonego 10 grudnia 2024 r. Jubileuszu 30-lecia istnienia nowego budynku Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim i 15-lecia nadania szkole imienia Polskich Noblistów.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się wspólnym przemarszem pocztu sztandarowego i całej społeczności szkolnej do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta odprawiona przez ks. proboszcza Wojciecha Bolanowskiego. W oprawę liturgii włączyli się uczniowie. Zgromadzona na wspólnej Eucharystii społeczność szkoły dziękowała za dotychczasową opiekę oraz modliła się o błogosławieństwo na kolejne lata nauki i pracy. Następnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i absolwenci oraz zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, aby uczestniczyć w dalszej części uroczystości jubileuszowych.
Po wspólnym uroczystym odśpiewaniu Hymnu Szkoły Pani Dyrektor Edyta Rysz powitała w serdecznych słowach zaproszonych gości. Swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas: Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów – Pani Beata Suwała-Szczechowska, Skarbnik Gminy Rymanów – Pani Bernarda Łożańska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie – Pan Józef Kijowski, Radny Rady Miejskiej w Rymanowie – Pan Andrzej Pitrus, Radna Powiatu Krośnieńskiego – Pani Beata Litwin, Prezes Zarządu Uzdrowiska Rymanów S.A. – Pani Małgorzata Szeliga, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Pani Monika Rygiel, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół – Pani Bożena Niemczyk, była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim – Pani Marta Kogut, dyrektorzy wszystkich szkół z terenu gminy Rymanów, sołtys wsi Królik Polski – Pan Daniel Kuśnierczak, sołtys wsi Bałucianka – Pan Józef Łoś, przedstawiciele OSP w Króliku Polskim, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Króliku Polskim, Przewodnicząca i członkowie Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie nagrodzeni w konkursach jubileuszowych wraz z opiekunami.
Pani Dyrektor Edyta Rysz w przemówieniu pełnym ciepłych wspomnień przypomniała historię Szkoły w Króliku Polskim, podkreślając, że „Jesteśmy szkołą o wyjątkowym imieniu, ale także o wyjątkowej misji, bo to wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność nosić imię Polskich Noblistów, którzy w historii zapisali się złotymi literami”. W swoich słowach przekazała jednocześnie wdzięczność wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat tworzyli tę Szkołę i wspierali jej działalność.
Kolejnym punktem programu była część artystyczna w wykonaniu uczniów. Maluchy, dzieci młodsze i nieco starsze oraz młodzież zaprezentowali swoje talenty. W czasie występu nie zabrakło piosenek, wierszy o szkole, scenek pantomimicznych i pięknych tańców. Widzowie docenili ogromne zaangażowanie dzieci w przygotowanie akademii, nagradzając występy gromkimi brawami.
Po części artystycznej nastąpiło rozstrzygnięcie jubileuszowych konkursów i wręczenie nagród dla laureatów. Nagrody wręczyły Pani Dyrektor Edyta Rysz oraz Radna Powiatu Krośnieńskiego – Pani Beata Litwin.
Jury pod przewodnictwem Pani Anny Penar-Smereckiej wyłoniło laureatów Gminnych Konkursów Plastycznych.
W Konkursie Plastycznym „Szkoła jak z bajki” dla uczniów klas I-III nagrodzeni zostali:
I miejsce – Nikola Rymar (uczennica SP w Klimkówce)
II miejsce – Wiktor Reptak (uczeń SP w Króliku Polskim)
III miejsce – Milena Szwarc (uczennica ZSP w Posadzie Górnej).
W Konkursie Plastycznym „Kartka urodzinowa dla szkoły” w kategorii uczniów klas IV-VI nagrodzeni zostali:
I miejsce – Mateusz Jakieła (SP we Wróbliku Szlacheckim)
II miejsce – Wiktoria Łątka (SP w Króliku Polskim)
Wyróżnienie – Alan Fornal-Ricardo (ZSP w Posadzie Górnej)
W kategorii uczniów klas VII-VIII laureatką została Agnieszka Urbanik (SP w Króliku Polskim).
Jury pod przewodnictwem Pani Beaty Litwin wyłoniło laureatów Gminnego Konkursu Literackiego „Wierszem o mojej szkole”.
Laureatami w kategorii uczniów klas IV-VI zostali:
I miejsce – Eryk Cypcar (SP w Głębokiem)
II miejsce – Nikola Kubal (SP w Głębokiem)
III miejsce – Malwina Szajna (SP w Króliku Polskim)
Wyróżnienie – Maria Makarska (SP w Głębokiem)
Wyróżnienie – Adrianna Frankowicz (SP w Króliku Polskim)
Laureatami w kategorii uczniów klas VII-VIII zostali:
I miejsce – Laura Janowska (SP w Sieniawie)
II miejsce – Sebastian Koźma (SP we Wróbliku Szlacheckim)
III miejsce – Wiktoria Dereniowska (ZSP w Posadzie Górnej)
Wyróżnienie – Maja Smoleń (ZSP w Posadzie Górnej)
Wyróżnienie – Karol Cisowski (SP w Króliku Polskim)
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki ufundowane przez Gminę Rymanów.
W dalszej części uroczystości głos zabrali goście, składając na ręce Pani Dyrektor życzenia i gratulacje oraz przekazując okolicznościowe upominki, za które serdecznie dziękujemy.
Następnie przybyli na uroczystość goście zostali zaproszeni do obejrzenia przygotowanej z okazji jubileuszu wystawy zdjęć. Przeglądanie fotografii przywołało wspomnienia, dostarczyło wzruszeń i radości, a nam satysfakcji, że choć na chwilę udało się cofnąć czas.
Uroczystość zakończyła się obiadem, do którego wspólnie usiedli goście i wszyscy pracownicy Szkoły.
Uroczystości jubileuszowe przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że Szacowna Jubilatka mimo upływających lat z każdym rokiem wciąż będzie pięknieć, rozwijać się i odnosić sukcesy, a kolejne pokolenia uczniów będą do niej przychodzić z uśmiechem, bo jak mówi nasz szkolny hymn: „Szkoła to przecież nasz drugi dom jest”.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość. Dziękujemy za ciepłe słowa, szczere życzenia i wyrazy sympatii. Cieszymy się, że tak wiele osób pamięta o naszej Szkole i chętnie do niej wraca nie tylko we wspomnieniach.
Pragniemy podziękować także wszystkim, którzy przyczynili się do wyjątkowego charakteru tego dnia. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Króliczanki” oraz Radzie Rodziców za przygotowanie obiadu i słodkiego poczęstunku, Uzdrowisku Rymanów S.A. za przekazanie wód i kolorowych napojów, sołtysowi wsi Królik Polski, druhom OSP za zadbanie o bezpieczeństwo oraz Panu Andrzejowi Józefczykowi z redakcji TerazKrosno.pl za fotorelację wydarzenia.
Wizyta św. Mikołaja, to nie jedyna niespodzianka jaka czekała na dzieci w dniu 6 grudnia. Uczniowie z klas „0” – VIII, już po raz drugi, uczestniczyli w warsztatach EDUKIDO – zajęciach edukacyjnych z klockami Lego®.
Tematem przewodnim dla młodszych uczniów była „Potęga wiatru”. Wraz z edukatorką z Edukino dzieci tworzyły pojazdy poruszane za pomocą siły wiatru. Podczas praktycznego działania uczyły się logicznego i kreatywnego myślenia, poznawały podstawy techniki oraz szukały ciekawych rozwiązań. Uczestnicy warsztatów mogli sprawdzić działanie swoich projektów przy pomocy siły wiatru z ogromnego wiatraka. Uczniowie starszych klas mieli warsztaty na temat "Kolejki górskiej". Ich zadaniem było zbudować własną wersję kolejki górskiej korzystając z klocków Lego.
Podczas warsztatów uczniowie mogli wykorzystać swoją kreatywność konstruowania, próbując stworzyć jak najbardziej realistyczną i ekscytującą atrakcję.
Zajęcia dały szansę na nabycie nowych umiejętności, jak i poszerzenia podstawowych pojęć związanych z robotyką i informatyką, prawami fizyki. Wszyscy miło spędzili czas łącząc zabawę z nauką.
W mikołajkowe przedpołudnie w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się uroczysty finał XXII Krośnieńskiego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży, podczas którego nagrodzono laureatów – młodych poetów i prozaików z województwa podkarpackiego. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły – Aleksandra Penar, która otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ w kategorii poezja (uczniowie klas VI-VIII) za wiersze „Przymiarki - bliżej raju”, „Krośnieńska fantazja”, „Zdrowy klimat” nawiązujące treścią do Krosna i regionu. Nagrody laureatom wręczyli: Grzegorz Rachwał – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Anna Dubiel – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna.
Olu, serdecznie gratulujemy!
W konkursie zrealizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego wzięli udział uczniowie 22 szkół z terenu województwa podkarpackiego, a jury oceniło 140 prac konkursowych. Wśród nich znalazły się także utwory: Adrianny Frankowicz, Julii Łątki, Wiktorii Łątki, Jagody Gugały i Karola Cisowskiego. Cieszymy się, że podejmujecie próby literackie i dzielicie się swoją twórczością. Brawo!