W tym roku, ze względu na terminy egzaminu gimnazjalnego, uroczyste obchody Dnia Ziemi w naszej szkole obchodzone były dnia 30 kwietnia. Z tej okazji uczniowie szkoły klas IV- IV szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach terenowych pod hasłem: „Ile lat ma drzewo?”, których scenariusz opracowała P. Edyta Rysz.

 

Zajęcia te miały na celu wzbudzenie zainteresowań uczniów przyrodą - jej pięknem, ochroną oraz zachęcić uczniów do obserwacji przyrodniczych, dbania o najbliższe środowisko oraz propagować spędzanie czasu na łonie natury.

Podzieleni na 4 zespoły: Wilków, Dzików, Niedźwiedzi i Sowy, zaopatrzeni w mapy turystyczne najbliższej okolicy, kompasy, lupy i inne akcesoria, pod opieką naszych nauczycieli  wyruszyliśmy na leśną polanę, gdzie już czekali na nas mili goście – pracownicy Nadleśnictwa Rymanów w osobach leśniczego P. B. Rysza i podleśniczego P. Dąbrowskiego oraz P. B. Kułak. Pracowaliśmy w grupach uczestnicząc w kilku zadaniach – zabawach dydaktycznych np. uczyliśmy się orientować mapy, w różny sposób wyznaczać kierunek północny, wnikliwie penetrowaliśmy pobliski teren zbierając okazy przyrody nieożywionej, z których to powstały na koniec bardzo ciekawe prace plastyczne – kompozycje przestrzenne. Nauczyliśmy się również mierzyć obwód drzew, na tej podstawie obliczać i ustalać ich wiek, rozróżniać drzewa po wyglądzie kory, korzystać z dostępnych plansz oraz atlasów drzew i krzewów.

Następnie po instruktażu naszych gości i z ich pomocą posadziliśmy 30 drzew - młodych sadzonek sosny.

W trakcie spotkania zostały  podsumowane działania tegorocznej szkolnej zbiórki surowców wtórnych – makulatury. Wwyłoniono zwycięzców w rywalizacji międzyklasowej i indywidualnej. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostaną laureatom wręczone na najbliższym apelu szkolnym.

W końcu nadeszła oczekiwana przez wszystkich chwila – czas na małe „co nieco” – w rozpalonym wcześniej ognisku upiekliśmy przyniesione z domu kiełbaski. Za udział w tej akcji P. B. Kułak podziękowała wszystkim dzieciom wręczając drobne pamiątki oraz częstując słodyczami. My również na jej ręce złożyliśmy podziękowania leśnikom z Nadleśnictwa Rymanów za pomoc w sadzeniu drzew i stałą współpracę ze szkołą.

Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda ( a jeszcze poprzedniego dnia było zimno i mokro!), podobały nam się zajęcia w plenerze, więc zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.