Społeczeństwo, w którym byłoby miejsce tylko dla osób w pełni sprawnych,
całkowicie samodzielnych i niezależnych, nie byłoby społeczeństwem godnym człowieka.
Jan Paweł II

Dwudziesty pierwszy marca większości społeczeństwa kojarzy się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Jest to jednak ważny dzień także z innego powodu. Obchodzimy wtedy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego data nie jest przypadkowa. Odnosi się do obecności dodatkowego trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze. Ten nieproszony gość jest odpowiedzialny za występowanie wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa. To nie choroba, więc nie można się nią zarazić. Dzieci z Zespołem Downa zarażają jednak innych…radością życia!

Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły przyłączyli się w tym roku do akcji edukacyjnej – Dzień Kolorowej Skarpetki. Polegała ona na założeniu dwóch różnych skarpet nie do pary. Kolorowe skarpetki są symbolem niepowtarzalności i niepasujących chromosomów. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw osób z tą wadą genetyczną oraz integrację z nimi.

Powinniśmy pamiętać, że różni nas niewiele – tylko jeden niepasujący chromosom. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Każdy zasługuje na szacunek, akceptację, przyjaźń i miłość. To, że jesteśmy różni, czyni świat kolorowym! Niech to pozytywne przesłanie pozostanie w naszej świadomości przez wszystkie dni w roku.