Dnia 26 października 2022 r. w ramach programu "Poznaj Polskę", uczniowie klas: I, II i III SP uczestniczyli w wycieczce do Bolestraszyc, Krasiczyna i Przemyśla.
Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy było Arboretum w Bolestraszycach, jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. Arboretum to, założone w 1975 r. posiada w swej kolekcji ponad 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielnych, w tym około 600 rodzimych oraz 180 roślin szklarniowych. Jego położenie sprawia, że ze wzgórza można podziwiać piękne stawy. Jesień w ogrodzie botanicznym przywitała nas bogactwem barw i różnorodnością roślinną. Oprócz pięknych wysokich drzew mogliśmy zobaczyć również zupełnie malutkie kiwi. Dzieciom bardzo spodobał się labirynt oraz wiklinowe rzeźby. Zwiedzanie ogrodu dostarczyło nam wielu wrażeń. Był też czas na zakupienie pamiątek.
Kolejnym punktem wycieczki był Przemyśl, miasto pamiętające pierwszych Piastów. Stare Miasto położone na wzgórzach prezentuje się okazale. Tutaj udało nam się zobaczyć: archikatedrę rzymskokatolicką, archikatedrę greckokatolicką oraz wieżę zegarową.
Wszyscy uczniowie zafascynowani byli fontanną, znajdującą się na środku rynku, która w swojej formie nawiązuje do herbu Przemyśla: w kształcie niedźwiedzicy z dwoma niedźwiadkami. W Przemyślu był też czas na odpoczynek oraz smaczny obiad.
Ostatni punkt wycieczki zawiódł nas do pięknego renesansowego zamku w Krasiczynie. Jego przepiękna architektura sprawiła, iż wpisał się on do najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego i materialnego Polski. Dowiedzieliśmy się o wielu interesujących, a czasami bardzo tragicznych losach zamku oraz jego mieszkańców. Reprezentacyjność zamku to przede wszystkim wiek XVI i XVII, kiedy to zamkiem władał ród Krasickich oraz wiek XIX i początki XX, kiedy zamek stał się własnością rodu Sapiehów. Okres świetności zamku zakończył się wraz z II wojną światową, kiedy to rosyjscy żołdacy dokonali ogromnych zniszczeń w zamku i przez 1,5 tygodnia palili na dziedzińcu zamku cały jego dobytek. Wielkość zniszczeń sprawiła, że do dnia dzisiejszego zachował się tylko oryginalny wystrój malutkiej sali myśliwskiej oraz już w części odrestaurowana kaplica zamkowa w Baszcie Boskiej. Mimo tego, że lata świetności zamek ma za sobą, obecnie czynione są prace konserwatorskie, przywracające jego okazałość.
Zamek w Krasiczynie kryje wiele tajemnic i zagadek: można tu spotkać „Białą Damę”, natrafić na tajemne przejścia lub w lochach obejrzeć narzędzia tortur. Przede wszystkim jednak zauroczył nas rozległy, bogaty historycznie i przyrodniczo park, który został utworzony w XVII w. Na terenie parku rośnie wiele egzotycznych gatunków drzew i roślin. Niezapomniane wrażenie wywołał potężny wiekowy miłorząb japoński – według lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń. Dlatego też wszyscy uczniowie, ze swoimi marzeniami obchodzili trzykrotnie to „ magiczne” drzewo.
Niestety, czas naszego pobytu w Krasiczynie nieubłaganie dobiegał końca. Z żalem opuszczaliśmy to pełne uroku miejsce. Pocieszał nas jedynie fakt, że w ciągu jednego dnia zobaczyliśmy tak wiele pięknych „perełek” botanicznych i architektonicznych.
Nasi uczniowie uznali, że był to dzień pełen wrażeń i zostanie w pamięci na bardzo, bardzo długo.
.