W dniach 3-4 listopada 2022 r. uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli p. dyrektor Edyty Rysz, p. Teresy Wais, p. Anny Pelczarskiej i p. Dariusza Królickiego uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Jesienny wyjazd był możliwy dzięki udziałowi naszej szkoły w ministerialnym programie „Poznaj Polskę”.
Nasza wycieczka rozpoczęła się nocą. Wyruszyliśmy w długą trasę o godzinie 3.00. Droga do celu minęła bezpiecznie i szybko. Rankiem w pogodnym Wrocławiu czekała na nas uśmiechnięta pani przewodnik. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, gdzie urzekły nas kolorowe kamienice, imponujący rozmiarami późnogotycki ratusz i Plac Solny z targiem kwiatowym czynnym całą dobę. Na rynku mieliśmy okazję zobaczyć pręgierz z piaskowca oraz pomnik Aleksandra Fredry przywieziony po wojnie ze Lwowa. Następnie wędrowaliśmy po najstarszej części Wrocławia - dawnym grodzie otoczonym wodami Odry – Ostrowie Tumskim. Podczas spaceru spotykaliśmy przyjazne wrocławskie krasnoludki. Tych zabawnych rzeźb na terenie miasta jest około 350.
Ważnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Naszym oczom ukazał się cykloramiczny obraz namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło przedstawia zwycięską bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. To imponujące malowidło o wymiarach 15×114 m oraz historia powstania kościuszkowskiego, której wysłuchaliśmy, wywarły na nas ogromne wrażenie.
Kolejną atrakcją była wizyta w Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. To niezwykłe miejsce, w którym multimedia i interaktywne instalacje ukazują potencjał wody tkwiący w głębinach, atmosferze i ludzkim ciele. Zanim przekroczyliśmy próg budynku zachwyciła nas ściana wody, na której pojawiały są różnorodne wzory i napisy. Jest to możliwe dzięki unikatowej drukarce wodnej, która działa niczym kurtyna, rozchylając się przed zwiedzającymi. Pierwszym etapem zwiedzania wystawy była projekcja filmu o powstaniu wody na Ziemi na 65-metrowym ekranie. Następnie obejrzeliśmy z bliska najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i zobaczyliśmy replikę batyskafu. W kolejnej strefie zapoznaliśmy się z satelitarną mapą Wrocławia, na której zaprezentowana jest wizualizacja powodzi tysiąclecia. Mieliśmy także okazję samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Niesamowite wrażenie zrobił na nas efekt ognia powstały z unoszącej się pary wodnej i gry świateł kominka elektrycznego. Dotykaliśmy ognia, który nie parzył! Zwiedzanie ekspozycji było angażującym i odkrywczym przeżyciem. Po obiadokolacji udaliśmy się na nocleg do hostelu.
Następny dzień był równie emocjonujący. Czekała nas pobudka o godzinie 7:00, następnie smaczne śniadanie i dalsze poznawanie miasta. Udaliśmy się tramwajem pod Halę Stulecia będącą Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z bliska podziwialiśmy stalową, dziewięćdziesięciometrową iglicę wzniesioną w 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Dowiedzieliśmy się, że podczas wiatru szczyt iglicy odchyla się w różne strony.
Przed południem odwiedziliśmy największy w Polsce Ogród Zoologiczny. Szczególnie podobało nam się w Afrykarium. Przejście przez szklany tunel i obserwacja zwierząt wodnych pływających nad naszymi głowami zapierały nam dech w piersiach. Spotkaliśmy mnóstwo ciekawych stworzeń. Ulubionym zwierzątkiem naszych uczniów stała się jednak urocza kapibara.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był najwyższy punkt widokowy w Polsce mieszczący się na 49. piętrze nowoczesnego wieżowca Sky Tower na wysokości 200 metrów. Widok miasta z góry wzbudził w nas zachwyt, a ekspresowy wjazd szybkobieżną windą wywołał dreszczyk emocji. Po obiedzie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni pożegnaliśmy Dolny Śląsk i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Wrocław to niezwykle malownicze miasto, które na długo zapadnie w naszej pamięci. Wycieczka pozwoliła nam zwiedzić wiele atrakcji turystycznych oraz była czasem integracji i budowania przyjacielskich relacji międzyludzkich.
#PoznajPolskę #PoznajPolskę2022