Wzorem lat ubiegłych 19 kwietnia nasza szkoła włączyła się do jedenastej edycji społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, której celem było upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia Samorząd Uczniowski przy wejściu do szkoły przypinał każdemu papierowy żonkil – symbol zbiorowej pamięci o bohaterskiej postawie polskich Żydów.
Dlaczego żonkile? Przyczyniła się do tego historia, jaką opowiedział Hannie Krall lekarz Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę wybuchu powstania otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się także pacjenci. Otrzymane kwiaty Edelman co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
W ramach akcji Żonkile uczniowie starszych klas wzięli udział w lekcjach języka polskiego poświęconych historii warszawskiej społeczności żydowskiej z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez edukatorów Muzeum POLIN . W trudną emocjonalnie tematykę wojny i okupacji wprowadziło uczniów opowiadanie Katarzyny Ryrych „Takich dwóch jak nas trzech”. To utwór o prawdziwej przyjaźni Macieja, Samuela i Johanna oraz o tym, jak ważne jest wsparcie bliskich osób, które daje poczucie przynależności i bezpieczeństwa w warunkach zagrożenia. Zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie, pokazały także, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tym, co przeminęło.
Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. To właśnie pamięć o przeszłości jest jedną z najważniejszych wartości, które nas jednoczą niezależnie od sympatii politycznych i światopoglądu oraz nadają nam wspólną tożsamość.
#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile2023