Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Kartezjusz
Co roku we wrześniu społeczność naszej szkoły włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania realizowaną pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, a jej głównym celem jest propagowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Lekturą XII odsłony Narodowego Czytania była powieść pozytywistyczna „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W naszej szkole zgodnie z tradycją we wspólne czytanie zaangażowali się zarówno uczniowie jak i nauczyciele.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór porównywany jest do „Pana Tadeusza” ze względu na barwne opisy i odwołania historyczne. Powieść podejmuje tematykę powstania styczniowego, które wybuchło 160 lat temu. Autorka chciała, by lektura była hołdem złożonym polskim patriotom: tym poległym w powstaniu styczniowym oraz tym, którzy po klęsce powstania zaprezentowali nowy wzorzec patriotyzmu wyrażający się m.in. w kulcie pracy, edukacji i w solidaryzmie narodowym Polaków prześladowanych przez zaborców.
Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać Legendy o Janie i Cecylii, czyli fragmentu powieści opowiadającego o korzeniach rodu Bohatyrowiczów. Ta otoczona szczególnym kultem historia przekazywana z pokolenia na pokolenie dawała świadectwo świetności tej rodziny i przypominała o wartościach, które założyciele rodu przekazali swoim potomkom.
Czytanie to dla uczniów wspaniała lekcja historii, polskiej tradycji i obyczajowości oraz języka, który na przestrzeni wieków bardzo się zmienił. Cieszymy się, że co roku możemy brać aktywny udział w tak wyjątkowym święcie czytelnictwa. Z pewnością za rok przyłączymy się do kolejnej edycji akcji. Już dziś wiemy, że lekturą Narodowego Czytania 2024 będzie dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego.